З чого почати свій бізнес? 8 сходинок успіху

Стати підприємцем – означає кардинально змінити уклад життя. Причому не тільки ваше, а й, можливо, вашої сім’ї. Бізнес, навіть малий, пов’язаний з фінансовими ризиками, копіткою працею, часто ненормованим графіком роботи і іншими труднощами. А якщо передбачається наймати персонал, то до цього додається ще і відповідальність за людей. Чи готові ви до цього? Всім ствердно відповівши пропонуємо перейти до основного питання: з чого ж все-таки почати свій бізнес?
Крок 1. Бізнес-ідея
На початковому етапі визначення напрямку підприємницької діяльності, безумовно, є одним з найбільш важливих кроків, від якого безпосередньо залежить майбутній успіх. Аби відразу відсіяти малоперспективні чи навіть заздалегідь приречені на провал ідеї, фахівці радять скористатися простою формулою.
Вона складається з двох частин:
Бізнес повинен бути корисний суспільству. Тому для початку необхідно зрозуміти, наскільки цікаво людям, вашим потенційним клієнтам, те, чим ви хочете займатися.
Ідею потрібно описати. Якщо смислове та емоційне навантаження готової фрази дасть максимально повну інформацію про бізнесі, значить, ви на правильному шляху.
Добре, коли бізнес-ідея вже є. Частіше буває навпаки. Майбутній підприємець довго і болісно ламає голову, сумнівається в тому чи іншому варіанті. Для полегшення цього процесу пропонуємо звернутися в інтернет. Всесвітня павутина сьогодні – один з найбільш актуальних джерел ідей для малого бізнесу. Мабуть, максимальна концентрація унікальних думок і пропозицій знаходиться на популярних сервісах і в соціальних мережах. Таких, як Twitter, ВКонтакте, Живий Журнал і пр.
Крок 2. Вивчення досвіду
Збір інформації про обраному вами напрямку діяльності не може і не повинен обмежуватися лише теорією. У бізнесі дуже багато «підводних каменів» і всі ці нюанси знають тільки практики – діючі бізнесмени. Підприємництво, як відомо, досить нестабільна робота, багато побудовано на інтуїції. Природно, в даному випадку досвід безцінний. Деякі речі ніколи не знайдеш у книгах, тому інформація, отримана від власника бізнесу, обов’язково допоможе уникнути серйозних помилок у самостійному плаванні.
Про те, з чого почати свій бізнес, мільйони підприємців замислювалися і до вас. Значить доріжка вже неодноразово протоптана і винаходити велосипед не потрібно. Вивчіть досвід існуючих гравців ринку: як вони підходили до справи, як вибудовували його організацію, з якими труднощами стикалися.
А далі постарайтеся отриману інформацію доопрацювати з урахуванням своїх потреб. Це напевно дозволить виділити ваше невелике підприємство на ринку серед безлічі подібних малих організацій.
Крок 3. Вивчення ринку
Якщо познайомитися з досвідом інших підприємців не саме важка справа, то вивчити робоче поле передбачуваної діяльності значно складніше. Ринок багатогранний. Невипадково великі компанії витрачають великі гроші на ретельний аналіз його поточного стану. Наприклад, потрібно розуміти, чого хочуть клієнти, в якому вигляді вони бажають отримувати той чи інший товар/послугу. Є і технічні моменти: вибір найбільш підходящого місця розташування бізнесу і пошук у цьому районі необхідного приміщення для оренди.
Отже, вирішуючи, з чого почати малий бізнес, важливо розуміти, що вивчення ринку – один з найбільш трудомістких етапів. Враховуючи можливості підприємця-початківця, неважко здогадатися, що у нього немає зайвих коштів, щоб платити маркетинговим компаніям за подібні дослідження.
Таким чином, для вирішення даної задачі є два шляхи, які краще об’єднати разом:
Аналіз можна провести самостійно (нехай і в менших масштабах).
Вивчити пов’язані з даним напрямком діяльності журналістські матеріали.
І те, й інше робиться в мережі, що позбавляє від необхідності витрачатися на скупку спеціалізованих друкованих видань.
Крок 4. Бізнес-план
Планування – обов’язковий і найважливіший елемент ведення бізнесу. Ті, хто не склав план дій, не прорахував всі можливі ризики – все одно, що пустилися в далеке плавання без компаса. Починати серйозну справу з такого непрофесійного кроку не варто. Надія на «авось» в 50% випадків призводить до низької рентабельності або навіть до збитків і, як наслідок, швидкого закриття справи. Бізнес-план – останній теоретичний етап у ряду завдань, які належить обдумати людині, вирішального, з чого почати свій бізнес. Далі – тільки практичні кроки, про які ми ще розповімо. А поки пишемо план.
Досвідчені підприємці радять робити його максимально детальним і точним, оскільки:
Мало прописати початкові витрати. По можливості необхідно прорахувати хід справи на 6-12 місяців вперед. Це покаже приблизний розвиток бізнесу в динаміці. Також потрібно врахувати не тільки стандартні витрати (заробітна плата, оренда, купівля товару та ін), але і не забути про непередбачені витрати. Словом, чим більше ви внесете в нього інформації, тим ближче в результаті виявляться плани і реальна дійсність.
А російських бізнесменів цей момент стосується, мабуть, навіть більшою мірою, ніж будь-яких інших. Адже за статистикою в нашій країні в кінцевому рахунку виживає лише один бізнес-проект з 10 (для порівняння, в США цей показник — 6/10). І причина саме у безвідповідальному підході до написання бізнес-плану і відсутності орієнтованості на клієнта!
Від грамотно і ретельно складеного бізнес-плану залежить і можлива інвестиційна привабливість вашого підприємства: банки не видають кредити початківцям підприємцям, поки не побачать якісно опрацьованого документа з описом і розрахунками всіх можливих ризиків для інвесторів і показниками передбачуваного прибутку. Крім того, бізнес-план, який дійшов до стадії перевірки банківською установою, обов’язково повинен відповідати міжнародному стандарту складання бізнес-планів (а іноді і якимось вимогам від конкретного банку).
Погано складений бізнес-план може стати причиною вашого потрапляння в боргову яму. Адже інвестори вашого бізнесу, навіть якщо ними будуть ваші друзі або знайомі, не змиряться з бесследной зникненням своїх коштів у разі банкрутства вашого бізнесу. А низька грамотність складання плану, відсутність в ньому розуміння того, коли інвестиції повернуться і коли з’явиться перша прибуток, дуже цьому сприяють.
Вам волею-неволею доведеться віддавати інвесторам їх гроші. А це, по-перше, величезний ризик того, що доведеться закладати ваше майно: автомобіль, будинок або квартиру; по-друге, ризик особистої трагедії, наприклад, розпаду вашої родини.
Нарешті, ще один важливий момент: цифри в бізнес-плані не слід завищувати. Будь прикрашання може призвести до подальшого розчарування. Наприклад, прибутку виявляться нижче задуманих. Тому, якщо ви пропишете менші суми, а отримаєте у підсумку більше, вам буде набагато приємніше.
Крок 5. Реєстрація
Ось ми і прийшли до першого практичного дії з того самого дня, коли ви однозначно зрозуміли, що хочете відкрити свій бізнес. Теоретична робота позаду. Тепер необхідно зареєструвати свою діяльність і організацію, якщо таку планується відкривати. Крім відповідних обов’язків, цей крок накладає на вас певну відповідальність. Мова, в першу чергу, про зобов’язання перед людьми (персонал, клієнти, партнери) і державою (податкова служба). Займатися незаконною підприємницькою діяльністю не варто. Довіри до себе не заробите, зіпсуєте свою репутацію і до того ж проблеми з відповідними органами отримаєте.
Пройти всі юридичні процедури можна як самостійно, так і звернувшись в спеціальні компанії. У першому випадку плюс в тому, що ви дізнаєтеся процес зсередини та отримайте перший досвід взаємодії з держструктурами. Надалі ці знання вам ще не раз знадобляться. У другому – все зроблять фахівці. Вам залишиться лише отримати на руки готові документи і приступити до роботи. Але перш, ніж вирішити, яким шляхом йти, доведеться визначитися з двома базовими речами: бути просто стати підприємцем або юридичною особою, відкривши компанію (ВАТ, ЗАТ, ТОВ), а також обрати систему оподаткування. Але вам як підприємцю, чий бізнес ще далекий від того, щоб стати скільки-небудь великим, ми, зрозуміло, рекомендуємо для початку зареєструвати ІП.
Крок 6. Оснащення
Яким би не був бізнес (виробничий, торговий, або надання послуг), обов’язково знадобиться обладнання. Навіть якщо вам нічого не потрібно буде створювати і станки не потрібні, необхідність в торговому обладнанні точно виникне. Однак, враховуючи той факт, що на перших порах починаючий підприємець обмежений у матеріальних засобах, підійти до цього питання потрібно вміло.
У цьому може допомогти знання низки правил. По-перше, складайте список того обладнання, без якого в роботі дійсно не обійтися. Шикувати будете, коли це дозволять можливості бізнесу, а поки – режим суворої економії або, якщо хочете, просто здоровий глузд.
По-друге, визначайте коло з кількох постачальників техніки, співвідношення ціни та якості продукції яких оптимально. Для цього краще звернутися до авторитетних джерел: спеціалізовані друковані видання, інтернет-ресурси.
Ну і, по-третє, не варто часто змінювати підрядників у пошуках вигоди. Адже кожен раз доведеться заново вибудовувати налагоджені комунікації.
Крок 7. Реклама
Відкрити свою справу – мало. Ви ж не тільки для себе це робите. Якщо про нього не розповісти, то про вашому бізнесі і пропонованому ним продукті (товарі/послузі) ніхто не дізнається. Більше того, сьогодні практично в будь-якому з напрямків діяльності досить жорстка конкуренція, в тому числі – інформаційна. Від того, наскільки якісно і кількісно вам вдасться подати потенційному клієнту інформацію про своєму невеликому підприємстві, залежить, фактично, старт всього бізнесу. Звичайно, професійна реклама – це дорого.
Тим не менш, є кілька способів просування себе на ринку, які на початковому етапі можуть бути ефективними і фінансово необтяжливими:
Можна створити сайт-візитку з допомогою безкоштовного конструктора. Наприклад, можливостей таких проектів, як «uCoz», «Jimdo», «Tiu», «Drupal» та інших, вистачить, щоб задовольнити потреби більшості представників малого підприємництва. Причому зовсім не обов’язково володіти мовами програмування. Наявність великої кількості шаблонів, простих і зрозумілих інструментів дозволить вам зробити симпатичну сторінку без особливих зусиль. Проте подальше просування сайту краще довірити професіоналам.
Після створення сайту можна займатися розміщенням контекстної реклами в пошукових системах (Яндекс, Google, Рамблер і ін).
Також ефективним і перспективним каналом спілкування з клієнтами є блоги і соціальні мережі.
Однак ми, будучи великим інтернет-порталом, а також зручним і популярним майданчиком для розміщення медійної реклами, рекомендуємо вам на перших порах скористатися саме цим способом просування в інтернеті. Адже медійна реклама допоможе вам не тільки відразу отримати результат у вигляді переходів на ваш сайт, але і зробить ваш бренд набагато більш впізнаваним в Мережі, що працює на довгострокову перспективу.
Крок 8. Вивчення способів і теорій управління підприємством
От ви і відповіли на питання, з чого почати малий бізнес. Справу відкрито і працює, хочеться вірити, з того бізнес-плану, який ви самі підготували. Однак це тільки початок, сподіваємося, великого шляху. Вам належить зробити ще чимало для стабілізації свого бізнесу, а потім і подальшого його розвитку. Це непрості завдання, і радимо утриматися від впадіння в самовпевненість. Сподіватися лише на свої, поки ще скромні знання в бізнес-сфері можна, але тільки на початковому етапі. Подальший успіх підприємства залежатиме від вашого бажання підвищувати свою професійну кваліфікацію.
Як і в будь-якому іншому напрямку діяльності, нові знання можливо отримати тільки шляхом поєднання теорії і практики. Сьогодні знайти теоретичну інформацію з будь-якої галузі бізнесу не становить праці. В першу чергу, це спеціалізована література, періодична преса та інтернет.
Більш того, останнім часом все частіше можна зустріти новинні оголошення про проведення того чи іншого бізнес-форуму або запрошення до школи бізнесу. Не варто думати, що вони розраховані винятково на аудиторію з відбулися бізнесменів. Зараз з’явилося багато майданчиків для молодих підприємців-початківців. Стати учасником такого клубу дуже корисно, адже це унікальна можливість для обміну знаннями та отримання нового практичного досвіду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.