Home / Кредит / Як виправити свою кредитну історію

Як виправити свою кредитну історію

Що робити якщо зіпсована кредитна історія і банк відмовляється видавати новий кредит

Кожен прострочений платіж по кредиту чорною міткою лягає на кредитну історію позичальника. За запевненнями банкірів, на сьогодні вже кожен другий клієнт банку – носій негативної кредитної історії і може відчувати проблему з отриманням нових позик. Повністю виправити історію, на жаль, вже не можна. А ось відбілити все ж можна. 🙂 Як це зробити, дізнавалися “Гроші”.

Валентина, торговий представник косметичної компанії, – жертва зіпсованої кредитної історії. Рік тому вона взяла кредит на модний телевізор з великим плоским екраном, а от віддати його вчасно так і не змогла. “Компанія відправила мене на стажування в Америку. У Києві мене не було три місяці. Я, звичайно, просила родичів погашати кредит, але вони це робили нерегулярно. У результаті частина платежів вносилася, а частина – ні. Все залежало від того, наскільки сім’я потребувала цьому місяці в грошах “, – розповідає позичальник.

Приїхавши зі стажування, Валентина пішла в банк і достроково погасила весь борг по кредиту. Але вже було пізно. Інформація “пішла” в бюро кредитних історій, з яким співпрацював банк, а ще лягла “мертвим вантажем” в самому банку. “Коли я через пару місяців вирішила взяти кредит на навчання за програмою MBA, мені просто відмовили. Менеджер мого банку сказала, що були прострочення платежів, тому отримати кредит в більшому розмірі, ніж раніше, я не маю шансів”, – закінчує свою невеселу історію Валентина.
Напевно, це мало її втішить, але історій таких – величезна кількість.

За статистикою Національного банку України, затримки зі своєчасною сплатою кредитів і відсотків за їх використання допускають до 70% всіх позичальників. 🙁 Чи означає, що всі вони ризикують потрапити в “чорний список” банкірів і позбутися можливості взяти нову позику? На жаль, більшість банкірів відповідають на це ствердно.

Погані хлопці

“Наявність негативної інформації про позичальника – це як пляма, мітка. Позитивна ж її частина дозволяє більш точно оцінити ризики кредитування і прискорити видачу нового кредиту”, – пояснює президент Всеукраїнського бюро кредитних історій Антоніна Паламарчук.

Отже, позитивна кредитна історія збільшує шанси взяти новий кредит і скорочує саму процедуру його отримання, забезпечуючи довірливе ставлення до позичальника з боку банку. Прострочені ж платежі за позиками означають автоматичне потрапляння позичальника в “чорний список”. “Якщо у людини виникали труднощі з погашенням кредиту, то малоймовірно, що в майбутньому він отримає наступний кредит”, – попереджає перший заступник голови правління Правекс-банку Роман Валесюк.

Підкреслимо, що, згідно з українськими законами, кредитна історія зберігається протягом 10 років після погашення кредиту.

Але не все так трагічно, адже далеко не всі прострочення за кредитами перетворюються на негативну кредитну історію. По-перше, банк повинен випросити згоди позичальника на передачу його даних в кредитне бюро (адже вони становлять банківську таємницю і є суто конфіденційними). Ті ж, хто такої згоди не дав, якщо і зіпсують історію, то тільки в одному банку. Правда, потрібно знати, що відмова позичальника від співпраці з БКІ може спровокувати відмова банку у видачі кредиту. Про це навіть йдеться в самому Законі “Про організацію, формування та обіг кредитних історій” (п. 3 ст. 9).

Але навіть якщо згоду на передачу інформації в БКІ дано – не всі дані туди потрапляють. Перша проблема полягає в тому, що ще далеко не всі українські банки (яких зараз більше 170) співпрацюють з бюро кредитних історій. На думку генерального директора “Європейського агентства з повернення боргів” Олександра Ільчука, дані в бюро не передають до 60% існуючих банків. “Сьогодні багато кредитно-фінансові установи готові співпрацювати з БКІ, однак з об’єктивних причин цього не роблять. Відкрито говорити про свої” проблемних “позичальників, які становлять кредитний портфель банку, готові деякі”, – відзначає пан Ільчук.

Решта 40% банків, незважаючи на зобов’язання передавати в БКІ і хорошу, і погану інформацію, все ж концентруються на негативних даних про своїх клієнтів. Адже у чотирьох з п’яти бюро є домінуючі власники, які, теоретично, можуть використовувати дані бюро у власних цілях. “Банки просто бояться розкривати дані про хороших позичальників, тому що власник бюро може спробувати їх переманити”, – відзначає один з банкірів.

Крім того, українська модель кредитних бюро має свою особливість, яка радикально відрізняється від американської чи європейської. Банки надають інформацію тільки пов’язаним з ними кредитним бюро – тим, з якими підписано договір про співпрацю. Тому негативна інформація акумулюється тільки в “кишенькових” кредитних бюро самих банків і згодом використовується банком для оцінки позичальників. “Виходить, що кредитні бюро володіють негативною інформацій тільки про клієнтів” спорідненого “банку і не має доступу до негативної інформації від” чужих “банків”, – пояснює голова правління СК “УСГ-Життя” Оксана Голеншина.

Таким чином, всі українські позичальники знаходяться в подвійній ситуації. З одного боку, кожен другий банк інформацію про своїх позичальників в БКІ поки не передає. З іншого – практично кожен другий банк передає в бюро негативну інформацію про своїх боржників. Тобто кожен другий позичальник в Україні володіє тільки негативною кредитною історією? Виходить що так.

Переписати історію

Але якщо позичальник все ж входить в ті самі 70%, які допускають прострочення, не потрібно впадати у відчай. За класифікацією Нацбанку, “проблемним” вважається тільки той кредит, прострочення по якому перевищила 30 днів. Так що якщо платіж по кредиту затриманий на 2–3 дні, а потім все ж внесений в касу – нічого страшного в цьому немає. Якщо інформація і буде передана в бюро, то у нових кредиторів вона навряд чи викличе серйозні побоювання. Але, звичайно ж, якщо прострочення не переростуть у хронічний процес.

Навіть при затримці оплати кредиту більш ніж на місяць все ще залишається шанс на отримання позики в тому ж банку. “Якщо позичальник, наприклад, створює мінімум проблем банку (тобто допускає мінімальні прострочення і потім без нагадувань в повному обсязі погашає свої зобов’язання), то він приносить додатковий дохід банку у вигляді пені за прострочення. У разі якщо банк володіє інформацією про” гріхи “позичальника, але не бажає його втрачати, йому можуть запропонувати більш жорсткі умови по кредиту (підвищену процентну ставку і так далі) “, – відзначає голова правління Міжнародного бюро кредитних історій Ірина Миколаєнко.

Якщо ж позичальник з непривабливою кредитною історією захоче звернутися в інший банк, кредит він, швидше за все, не отримає (якщо банк, в який він звернувся, – член БКІ). При цьому банк навіть не зобов’язаний інформувати позичальника про те, що він отримував на нього інформацію з БКІ. Втім, і тут можливі винятки. “Якщо ми знаємо, що клієнт допустив прострочення кредиту на місяць, ми, природно, з’ясовуємо причину прострочення. Якщо виявляється, що людина, наприклад, перебував за кордоном у туристичній поїздці з усією родиною, тому черговий період погашення вимушено пропустив (свідчення тому – відповідні відмітки в паспорті), кредит даному клієнту буде надано “, – стверджує Роман Валесюк.

Якщо ж документів, що підтверджують відсутність злого умислу при простроченні, у клієнта немає – у нього залишається тільки одна можливість обілити свою кредитну історію. Потрібно отримати новий кредит у банку, який все ж на це погодиться. Можливо, доведеться обійти не один банк, але воно того варте. Тим самим реально можна поліпшити свою кредитну репутацію.

Правда, для цього протягом декількох років доведеться сумлінно і вчасно оплачувати кредит, очищаючи свою кредитну історію від “темного минулого”.

А от якщо в історію, що зберігається в БКІ, вкралася помилка, доведеться її виправляти, інакше проблем з новими кредиторами не уникнути. Закон про кредитні історії дає будь-якій людині право додати до своєї історії роз’яснення у розмірі 100 слів, якщо позичальник не згоден з тим, як викладена про нього інформація.

Для цього потрібно звернутися у свій БКІ з письмовим запитом і попросити надати можливість ознайомитися з даними, які містяться в особистому кредитної історії. Бюро відмовити не має права і зобов’язане надати доступ до історії не пізніше двох днів після подання запиту. Вказавши в роз’ясненні про помилку, клієнт може подати запит, а БКІ протягом п’яти днів має відправити про це інформацію банку-кредитору. Якщо банк-кредитор не підтвердить справедливість вимог позичальника, зміни в історію не вносяться. У позичальника, таким чином, залишається одна можливість добитися справедливості – подати позов до суду.

А от якщо банк не відповідає протягом 15 днів або погоджується з тим, що інформація викладена невірно, БКІ має внести зміни в кредитну історію і повідомити про це всім членам кредитного бюро.

Так що, як бачимо, не все безнадійно. Головне – у разі виникнення сумнівів щодо чистоти своєї історії вчасно звернутися в бюро і з’ясувати, що до чого. Можливо, банківські клерки просто неправильно передали інформацію, і все ще можна виправити.

 

Бюро кредитних історій (БКІ) – організація, яка займається формуванням і поширенням кредитних історій позичальників (інформації про те, як вони погашали кредит в банку). В Україні існують п’ять БКІ. Перше всеукраїнське бюро кредитних історій створено за участю Асоціації українських банків, 33-х банків, двох страхових компаній, однієї лізингової і однієї спеціалізованої іноземній – ісландської CreditInfo.

Друге БКІ – Міжнародне бюро кредитних історій – створено групою “ТАС”, “Національною асоціацією кредитних спілок”, двома кредитними спілками і все тієї ж CreditInfo.
Третє – Українське бюро кредитних історій – повністю належить ПриватБанку. Існують ще два бюро – банку “Російський Стандарт” і “Альфа Банку”.
“Полюбіть нас чорненькими …”

Як обілити зіпсовану кредитну історію?

  1. Звертаємося до бюро кредитних історій з письмовим запитом про надання кредитної історії (за законодавством, безкоштовно історія може надаватися клієнту раз на рік).
  2. У разі якщо в кредитній історії вказуються факти прострочення платежу, а позичальник з цим не згоден, можна внести письмовий коментар в розмірі 100 слів, що пояснює прострочення (залишайте пару десятків слів в запасі на випадок наступних прострочень :)). Якщо прострочення можна виправдати документами (довідками про хвороби і так далі), вкажіть це у коментарі.
  3. Якщо в кредитній історії міститься помилка, БКІ протягом п’яти днів звертається в банк-кредитор з проханням підтвердити або спростувати доводи позичальника щодо справедливості викладеної кредитної історії.
  4. Якщо протягом 15 днів відповіді не отримано, БКІ вилучає оспорювану інформацію з кредитної історії позичальника і повідомляє всіх членів бюро про зміну інформації.
  5. Неправильно викладену кредитну історію можна оскаржити також і в суді.
  6. Якщо ж словами і довідками пояснити прострочення не можна, найреальнішим способом обілити історію залишається отримання нового кредиту в іншому банку (який не знає про проблеми з минулим кредитом) і його своєчасна оплата.
Оціните статтю:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (7-а оцінка! Середнє: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.