Home / Бізнес / Як рахувати ЄСВ по-новому: поради юристів та підприємців

Як рахувати ЄСВ по-новому: поради юристів та підприємців

На цьому тижні IT-спільнота бурхливо обговорював думку заступника глави адміністрації президента Дмитра Шимківа про те, що спеціальні пільги IT-галузі не потрібні. Цікавий факт: в Україні вже пробували ввести «пільговий режим» для програмістів, але він не спрацював, оскільки звідти прибрали саму цікаву норму про зниження соціальних виплат. Адже по-перше, чи не єдиний актив IT-компанії – це кадри, а по друге – в галузі дуже високі зарплати, але далеко не завжди білі, пише AIN.UA.

Тоді і зараз одна сторона дискусії наводила аргументи про те, що ставитися до програмістам, як до особливим – нечесно, а інша – що саме IT може драйвить економіку.

Прибрати податок на фонд оплати праці і забезпечити працівників приватним пенсійним страхуванням пропонував один з основних опонентів ідей Шимківа Роман Хміль.

На початку цього року уряд заявив про те, що дає бізнесу шанс відбілити зарплати з допомогою нового закону (№1573 про реформування державного соцстрахування та легалізації фонду оплати праці). Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, представляючи закон у парламенті, говорив про зниження ставки ЄСВ з 41% до 16% і про те, що з його допомогою компанії зможуть вивести зарплати з тіні.

Так що саме пропонує закон, які умови і які ставки прописані у ньому, а також – як ставляться до пропозиції IT-підприємці?

Як вважають юристи

Зростання індустрії IT могло б забезпечити зниження податкових виплат (у тому числі – по фонду заробітної плати).

За різними підрахунками, вони, включаючи ПДВ, можуть досягати 60%, говорить Андрій Фомічов, адвокат, керівник практики податкового права компанії «Юскутум».

До кінця минулого року дуже поширеною моделлю для роботи в IT-секторі було оформлення співробітників як ФОП (фізична особа-підприємець – одна із схем оформлення платника єдиного податку). Законодавчо така схема не заборонена, однак податкова таку схему часто розглядає як оптимізаційну, пояснює юрист. У законі таки залишили право вносити 100% операцій з єдинниками на витрати. Але!

«В пояснювальних записках і стенограмах був даний сигнал, що використання «СПД на постійній основі» замість постійної зайнятості буде припинятися», – зазначає Фомічов.

«Юскутум» проаналізував привабливість пропозицій влади щодо стимулювання переходу від СПД до трудових правовідносин. Для аналізу взяті найбільш поширені схеми роботи IT-компаній із зарплатою в умовні 60 тис. грн на місяць на кожного співробітника. На базі таких умов юрист підрахував податкове навантаження, а також – скільки потрібно заробити компанії, щоб працівник отримав таку суму на руки.

Схема №1 – Робота через ФОП

Варіант a:

Схема №1 — Работа через ФЛП  Вариант a:
Схема №1 — Работа через ФЛП
Варiант a

Всі картинки клікабельні

Варіант b:

Схема №1 — Работа через ФЛП Варіант b
Схема №1 — Работа через ФЛП
Варіант b

Податки підприємство буде платити таким чином:

Податки підприємство буде платити таким чином
Податки підприємство буде платити таким чином

Сплата єдиного податку у 2015 році зменшиться, оскільки ставка в третій групі змінилася з 5% до 4%. По ЄСВ закон дає підприємцю можливість самому визначити розмір відрахувань за ставкою 34,7% від мінімальної бази (один прожитковий мінімум) до максимальної бази (17 прожиткових мінімумів).

«Схема роботи через ФОП залишається фінансово привабливою, правда, залишаючи за собою невиразні погрози визнання відносин трудовими», – підкреслює юрист.

Схема №2 – Наймана праця

Схема №2 - Наймана праця
Схема №2 – Наймана праця

Якщо співробітники отримували «білу» зарплату, то при перевищенні доходів понад 10 «мінімалок» зростає ставка податку на дохід фізосіб – з 17% до 20%. З іншого боку, знижується коефіцієнт ЄСВ і сума соціальних відрахувань знижується. Але для використання зниженого коефіцієнта треба відповідати таким критеріям:

  • перевищення в 2,5 рази або більше загальної середньомісячної бази нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік;
  • середня заробітна плата по підприємству – не менше трьох мінімальних заробітних плат;
  • підвищення середньої зарплати по підприємству мінімум на 30% порівняно з середньою зарплатою в 2014 році;
  • перевищення середнього платежу на одну застраховану особу до рівня не менше 700 грн та ін.

Але, як зазначає Андрій Фомічов, в Україні не прижилася практика обговорювати зарплати до або після вирахування податків. Роботодавець на свій страх і ризик повинен забезпечити певну суму на руки працівникові. У той же час, за законом частину податків платить роботодавець, а частина – співробітник. Тобто кожній компанії доведеться (якщо вона вирішить перейти на оренду) вирішити: чи платити всі податки самостійно, зберігши суму, яку отримує працівник, або ж по букві закону розділити з ним податки.

Висновок юриста:

Уряд зменшив навантаження на роботодавця, однак, підвищивши податок на «великі зарплати», багато в чому нівелювало цю знижку.

Як вважають IT-підприємці

Якщо говорити про бізнес, тут думки розділилися. Хтось готовий пробувати нову схему, а хтось вважає це доцільним.

«Ми розглядаємо можливість застосувати норми закону. Але в цілому по галузі не бачу ажіотажу: IT-компанії працюють з ФОПами і платять 5% податку замість 36% (20% c фізособи + 16% ЄСВ), так що навряд чи будуть переходити на нову схему», – говорить CFO Coppertino Любомир Остапив.

На його думку, норми нового закону добре підійдуть тим, хто платив «мінімалку» – такі компанії можуть почати відбілювання зарплат.

В цілому ж, експерт згоден з думкою юриста: при переході від мінімальних зарплат загальна сума податків зростає, адже з більшою зарплати буде платитися більше податку на доходи фізосіб.

Варто відзначити, що не всі готові відкрито коментувати новий закон, але багато цікавляться новими нормами. Одна з українських компаній з розробки надала витяг за своїм реальним розрахунками щодо доцільності застосування нових ставок:

esv8

«За багато років це перші нововведення, за які варто похвалити уряд. І це не жарт… Якщо ви хочете вивести з тіні свої зарплати в конвертах, то, будь ласка, заплатіть податків в три рази менше», – говорить Олег Вітенко, директор bookshop.ua.

Віктор Горбань, голова кур’єрської служби Vistep, порівнює розрахунки податків для ФОП другої і третьої (як самих популярних IT) груп єдиного податку, з урахуванням законодавчого умови «підвищення в 2,5 рази або більше загальної середньомісячної бази нарахування єдиного внеску» (береться середньомісячна база в 2014 році – 1218 грн):

Підприємець нарахував у 2014 році середню загальну суму за рік 1218*12=14616 гривень. З цієї суми не було утримано податок за ставкою 34,7% (ставка для СПД), тобто 5071,75 грн. 5071,75 грн/12=422,65 грн.

Коефіцієнт для ЄСВ за новим законом буде розраховуватися як середньомісячна зарплата 2014 року, поділена на зарплату поточного місяця.

Якщо в січні 2015 року підприємець не піднімає зарплату, залишає на рівні середньомісячної, то коефіцієнт для ЄСВ дорівнює одиниці, а ставка податку = 34,7%*1, тобто 34,7%. Таким чином, податок становитиме 1218 грн *34,7%=422,65 грн.

Якщо ж підприємець вирішив підняти середньомісячну базу оподаткування в 2,5 разів, тоді коефіцієнт для ЄСВ становитиме 0,4, оскільки 1218 грн/3045 грн=0,4, де 3045 грн = 1218*2,5.

«Далі обчислюємо ставку податку 0,4*34,7%=13,88% і сам податок: 3045 грн*13,88%=422,65 грн», – зазначає підприємець.

Тобто, як видно з прикладів, при збільшенні середньої зарплати співробітника, ЄСВ в абсолютних цифрах залишиться на тому ж рівні.

Висновки учасників ринку:

Думки розділилися. Частина вважає, що реального зниження не буде, частина – що це корисна ініціатива, і що варто спробувати. Розслаблятися точно не варто, тому що за «чорні зарплати» і використання робочої сили без оформлення у новому законі є нові штрафи.

Оціните статтю:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (5-а оцінка! Середнє: 5,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.