Home / Бізнес / Як музика в навушниках впливає на нашу продуктивність

Як музика в навушниках впливає на нашу продуктивність

Якщо слухати відповідну музику під час рутинної роботи за комп’ютером, то її результати помітно поліпшуються. Виявляється, між музикою, дофаміном і орфографічними помилками є прямий зв’язок — так влаштований людський мозок.
1. Музика і помилки
Протягом багатьох років вважалося, що повна тиша — найкраща умова для концентрації уваги. Але нове дослідження лабораторії Mindlab International з Брайтона (Великобританія) перевернуло ці уявлення з ніг на голову. Виявилося, що 80% співробітників, що займаються набором та обробкою інформації на комп’ютері, працюють швидше, якщо у них є можливість одночасно слухати музику, яка їм подобається. А 88% при цьому виконують свою роботу більш точно, з меншою кількістю помилок.
Звичайно, різні музичні жанри чинять на нас різний вплив. Так, клубна музика (стиль David Guetta, наприклад) допомагає робити менше орфографічних помилок. Виконуючи під ці треки тести на грамотність, молоді люди показали середній результат 75%. В контрольній групі, яка працювала в тиші, результат був скромніший — 68%, хоча на тести пішло на 20% більше часу.
2. Для сили духу
Професор Лоран Нордгрен з університету менеджменту Northwestern’s Kellogg School в Чикаго провів дослідження, щоб зрозуміти, як музика впливає на настрій більшості людей протягом дня. Виявилося, що звуковий супровід під час складних справ може надихати і змушувати нас відчувати себе більш впевненими в собі.
Професор перевірив на своїх студентах вплив трьох треків: We Will Rock You (Queen), Get Ready For This (2 Unlimited) та In Da Club (50 Cent). Респондентам давали їх прослухати, після чого з’ясовували, як композиція вплинула на їх самопочуття. Виявилося, що всі три «сильних» треку давали молодим людям відчуття енергії, сили і контролю.
«Коли люди слухають такого роду музику, вони частіше беруть на себе соціальну ініціативу, відчувають себе впевненіше. Так що якщо ви збираєтеся на важливі переговори або хочете виховати з деяких своїх співробітників сильних лідерів, задумайтеся над цим», — підсумовує Нордгрен.
3. Користь для заводських робітників
Журнал Science Direct розповідає про експеримент, проведений у США ще в 1972 році. Популярні жанри в той час сильно відрізнялися від нинішніх, але допомагали роботі нітрохи не гірше.
Виявилося, що заводські робітники працюють більш старанно, якщо під час роботи в цехах звучить улюблена музика. Правда, з однією обмовкою: тексти пісень повинні бути радісними і оптимістичними, а мелодія і ритм — енергійними і «веселими». І сама робота в таких умовах здається простіше.
4. Шкоди для навчання
Але ось що цікаво: музика допомагає робити тільки звичну, добре знайому роботу. А вивчати щось нове вона заважає. Хоча вона часто здається нам нейтральним фоном, насправді мозок безперервно займається обробкою всього «потенційно корисного», що він чує, витрачаючи ресурси на розуміння і уявне відтворення слів з пісень, а у знавців — ще й на такі зайві завдання, як, наприклад, аналіз аранжування. І все це відбувається майже підсвідомо.
Улюблений плей-лист може зіграти з нами злий жарт, коли ми читаємо, щоб запам’ятати нову інформацію. Дослідження показали, що музика не дає не тільки запам’ятовувати прочитане, але і взагалі розуміти його. Це не означає, що музика завжди заважає вчитися. У перервах складної розумової роботи вона необхідна більшості людей. Але саме в перервах. Музика робить нас енергійніше, покращує настрій, задає ритм діяльності та світосприйняття, зате вимагає підвищеної уваги. Як же з цим боротися?
Правильне рішення — вибирати для кожного виду роботи такий музичний супровід, яке вам до душі. Для типових офісних справ головна умова — не вибирати ліричну музику. Бажано, щоб пісень звучали чужою мовою — тоді мозок не буде витрачати зусилля на пошуки сенсу в словах, найчастіше простих. А для найкращого ефекту треба підібрати серію ритмічних мелодій без слів. Точніше, кілька серій — під різні настрої.
5. Стимул до творчості
Успіх у роботі та в житті багато в чому залежить від рівня концентрації дофаміну — гормону, який мотивує нас рухатися далі і відкривати щось нове. У підсумку цей гормон стимулює і наші творчі навички. Дюбые красиві мелодії стимулюють вироблення дофаміну. У тому сенсі музика може бути навіть ефективніше «заохочує» їжі. Хороший альбом діє краще великий пачки найсмачніших чіпсів, до того ж він набагато корисніше для здоров’я.
Музика змушує нас рідше відволікатися на дрібниці. Ми знаємо, що блукаючий розум — нещасний розум. Коли ми відволікаємося, то більшу частину часу зосереджені на роздумах про недосконалість життя. Тому між звичкою часто слухати музику і здатністю до концентрації є пряма залежність. Це підтверджують і експерименти Терези Лесьюк, доцента з університету Майамі. «Музика змушує мозок зосередитися», — говорить вона.
Щоб стимулювати творчі навички, потрібні «рівні» мелодії — без великих перепадів темпу і гучності.

Оціните статтю:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (ще немає оцінок)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.

Яка сума кредиту Вам потрібна?
Виберіть сумму: до 1000 грн
до 3000 грн
до 5 000 грн
до 10 000 грн
до 30 000 грн
до 50 000 грн
до 75 000 грн


Отримати гроші безкоштовно