Home / Кредит / Як дізнатися свою кредитну історію?

Як дізнатися свою кредитну історію?

Перш за все, необхідно поверхово вивчити актуальне законодавчу базу своєї країни в області роботи Бюро кредитних історій та інших схожих (супутніх) організацій. Це необхідно хоча б для того, щоб знати, як отримати свою кредитну історію безкоштовно, адже практика показує, що багато витрачають гроші на цю операцію, тоді як це можна здійснити і без подібних витрат. У різних країнах організації, пов’язані зі зберіганням та наданням інформації по кредитних історіях, працюють по різному, тому в способах і алгоритмі отримання цих відомостей можуть бути певні відмінності.

Код суб’єкта кредитної історії.

У деяких країнах, зокрема – в Україні, при подачі інформації до Бюро кредитних історій (при оформленні заявки на кредит), позичальник сам придумує собі унікальний ідентифікатор – код суб’єкта кредитної історії – поєднання букв і цифр, яке в майбутньому дозволить ідентифікувати його як «господаря» даних про своєї платіжної дисципліни.

Таким чином, щоб дізнатися свою кредитну історію безкоштовно, найбільш простим і зручним способом, буде потрібно цей код. До речі, сам суб’єкт може створити і кілька додаткових кодів для різних користувачів, яким він довіряє отримання своїх даних. Кожен з них буде дійсний протягом 30 днів з моменту створення.

Якщо позичальник з якої-небудь причини втратив свій код суб’єкта кредитної історії – є можливість анулювати його і сформувати новий, але ця послуга буде платною. Для цього слід особисто звернутися до фінансової установи, в якому спочатку подавався цей код, або безпосередньо в Бюро кредитних історій з відповідною заявою. Таку заяву можна направити і за допомогою пошти, однак у цьому випадку необхідно буде нотаріально засвідчити свій підпис на заяві та прикласти до нього квитанцію про оплату.

Розглянемо кілька варіантів, як можна отримати свою кредитну історію безкоштовно і за певну суму.

Варіант 1

Через Бюро кредитних історій.

Це найбільш простий і доступний варіант. Щоб дізнатися свою кредитну історію, її «хазяїну» найкраще особисто звернутися будь-яким зручним способом в Бюро кредитних історій, в якому зберігаються дані про його платіжної дисципліни. Запит можна послати як через інтернет, так і в письмовому вигляді. Для розгляду запиту в електронному вигляді якраз і знадобиться вказати діючий код суб’єкта кредитної історії.

За законодавством на сьогоднішній день кожна людина або суб’єкт підприємницької діяльності 1 раз на рік має право на отримання кредитної історії безкоштовно, а також звертатися за нею будь необхідну кількість раз, але вже з внесенням плати, встановленої законодавчими актами.

Відповідь на запит так само може надаватися в електронному та письмовому вигляді (за бажанням заявника). При цьому, навіть якщо він надається в електронному вигляді – він підписується цифровим електронним підписом і має таку ж юридичну силу.

Варіант 2

Через Центральний каталог кредитних історій.

У випадку, якщо позичальникові не відомо, в якому саме Бюро зберігається його кредитна історія, він має можливість з’ясувати це через Центральний каталог кредитних історій, що діє при Центробанку, подавши відповідний запит туди. Якщо запит буде відправлений через сайт Центробанку, в цьому випадку також буде потрібно ввести код суб’єкта кредитної історії, запит у письмовому вигляді можна подавати і без вказівки цього коду через відповідні організації (див. Далі).

Якщо позичальник отримає відповідь на кшталт «Інформація не знайдена. Уточніть реквізити запиту »- значить, його кредитна історія не виявлена ні в одному Бюро, або ж при заповненні реквізитів запиту були допущені помилки або друкарські помилки (в ПІБ, паспортних даних, коді суб’єкта). Є ще один варіант, при якому можливе отримання подібної відповіді: якщо у позичальника є кредитна історія, але кредити він одержував за іншими документами (наприклад, вже після цього міняв паспорт). У такому випадку можна направляти запит, вказуючи дані попереднього паспорта.

Варіант 3

Через кредитну організацію.

Отримання кредитної історії без наявності коду її суб’єкта, можна здійснити через фінансову організацію, в яку ви звертаєтеся за наданням кредиту. У цьому випадку запит може подавати як сам позичальник, так і фінансову установу. Багато організацій, наприклад, кредитні брокери, надають подібні послуги платно: вони самі платять за отримання виписки з Бюро кредитних історій, і перекладають ці витрати з додаванням свого інтересу на потенційного позичальника.

Варіант 4

Через поштові відділення.

Якщо ви розглядаєте варіанти, як отримати свою кредитну історію без коду суб’єкта, можна скористатися такою можливістю на відділеннях пошти, які надають послуги телеграфного зв’язку. Тут вам буде потрібно подати телеграму в ЦККІ або БКІ із зазначенням для приватної особи ПІБ, паспортних даних суб’єкта і своєї електронної адреси, на який прийде відповідь. Оператор зв’язку при цьому повинен звірити паспортні дані і завірити своїм підписом підпис заявника. У цьому випадку людина несе додаткові витрати на оплату послуг відділення зв’язку.

Відповідь на поданий запит повинен прийти на електронну адресу, вказану в телеграмі. До речі, діють спеціальні правила передачі таких символів як @ або _ – обов’язково ознайомтеся з ними, щоб не допускати помилок у запиті.

Варіант 5

Через нотаріуса.

Ще один варіант дізнатися свою кредитну історію, не маючи коду суб’єкта – звернутися до будь-якого нотаріуса. Нотаріус точно так же повинен звірити паспортні дані заявника, після чого він через свої канали зв’язку подає запит клієнта у Федеральну нотаріальну палату, від якої вже надходить запит в ЦККІ або БКІ. У цьому випадку заявник може вибрати відповідний йому спосіб отримання відповіді: письмово на вказану поштову адресу або на електронну пошту. У цьому випадку клієнт так само понесе додаткові витрати на оплату послуг нотаріуса.

Тепер ви знаєте 5 варіантів, як отримати свою кредитну історію безкоштовно і за гроші: все залежить від того, як часто ви її запитуєте і яким із запропонованих способів вирішите скористатися. Всі ці способи застосовні до чинним Українським законодавством, в інших країнах і інший час процедура отримання кредитної історії може відрізнятися.

Наприклад, безкоштовно дізнатися свою кредитну історію в Україні можна через сайт Українського Бюро кредитних історій за кілька хвилин, ідентифікувати за допомогою мобільного телефону, який ви вказали в контактних даних при отриманні кредиту.

У кожному разі, вивчення законодавчої бази і способів отримання даних на сайтах конкретних Бюро кредитних історій ніколи не буде зайвим, і завжди підкаже вам, як дізнатися свою кредитну історію швидко і з мінімальними витратами.

Якщо ви періодично користуєтеся послугами кредитування, або ж маєте такий досвід і не виключаєте можливість звернення до фінансові організації в майбутньому, найкраще перевірити свою кредитну історію, щоб переконатися в тому, що там містяться достовірні відомості, тим більше, коли є можливість зробити це безкоштовно .

Оціните статтю:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (6-а оцінка! Середнє: 5,00 з 5)
Loading...

2 коментарі

  1. Добра для України стаття, бо, очевидно, що вона написана для сайту досвідченим копірайтером.

  2. Ростислав

    Кредитна історія – це інформація про Ваших кредитах і про дисципліну їх погашення, яку УБКІ (Українське бюро кредитних історій) отримує від партнерів бюро: банків, страхових і лізингових компаній, кредитних спілок та інших фінансових інститутів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.