Ефективний мозковий штурм: від теорії до реальності

Мозковий штурм, або обмін ідеями у пошуках інноваційного вирішення проблеми, — це основообразующая будь-якого початківця бізнесу. При цьому важливо, щоб інтенсивні обговорення перетворилися на хорошу звичку і проводилися із завидною регулярністю. Співробітники, які знають, що в будь-який момент будь-яка ідея буде вислухано і розглянута, відчувають себе більш впевненими і потрібними для компанії. Вони краще уявляють собі своє місце в структурі компанії і значимість свого внеску в загальну справу. Але при всій важливості мозкових штурмів, деякі стартапи пускає справу на самоплив, в результаті чого мозкові штурми не досягають поставлених перед ними результатів.
1. Мозковий штурм – це важливо, але не завжди ефективно
Теорія мозкових штурмів бере свій початок в 1953 році з виходом книги Алекса Осборна «Прикладне уяву: принципи і процедури творчого вирішення проблеми», в якій вперше чітко були сформульовані правила проведення мозкового штурму. Пізніше теоретичні викладки Осборна були підтверджені практичним досвідом.
Багаторічні дослідження Єльського університету показали, що групове мислення все ж поступається індивідуальним. Довгий час вчені не могли зрозуміти, чому дійсно геніальні думки народжуються при індивідуальній роботі, а не колективною. У результаті з’ясувалося, що на це впливає цілий ряд факторів:
По-перше, геніальні думки народжувалися в головах індивідуумів тільки після того, як людиною було прослухано безліч посередніх або абсолютно невідповідних ідей.
По-друге, дійсно оригінально мислячі люди схильні до поглибленого самоаналізу, в результаті чого багато мили не проходять внутрішньої критики і залишаються невысказанными.
По-третє, відіграє свою роль індивідуальна психологія: людина може просто боятися висловлювати думки вголос з боязні бути осмеянным або невірно зрозумілим.
По-четверте, мозковий штурм не дозволяє керувати мисленням. Часто в процесі обговорення учасники «проскакують» те місце, коли варто було б зупинитися і закріпити результат.
Ці проблеми ще сильніше посилюються, якщо в групі при обговоренні присутній керівник вищої ланки або відомий у своїй галузі фахівець (люди ніяковіють перед начальством). Або якщо групи дуже численні: для того, щоб висловитися, люди змушені чекати своєї черги, і поки чергу йде, вони не раз піддають свої ідеї жорстокій критиці. В результаті людина або «перегорає» і вже не хоче обговорювати проблему, або відкидає свою ідею як невдалу, або просто забуває про те, що йому прийшло в голову.
Групи також часто бувають зациклені на рішеннях певного виду, у результаті чого то, що не підходить по встановлених формат, безжально відмітається і навіть не підлягає розгляду і обговоренню. Поступово робота в групі призводить до того, що висловлюються схожі один на одного ідеї, і перекривається сама можливість народження абсолютно нового підходу до вирішення проблеми.
2. Як зробити мозковий штурм дійсно продуктивним
— Працюйте в малих групах
Оптимальна кількість учасників для мозкового штурму – 10-12 осіб. У групі обов’язково повинен бути лідер, його помічник, 3-5 постійних учасників і 3-5 запрошених. Краще, щоб людей було непарна кількість, так завжди буде перевага у думці. Ні в якому разі не можна формувати постійний склад для роботи в групі, так як з часом група почне мислити синхронно, шаблонно, а учасники процесу зможуть навчитися передбачати реакції один одного і коригувати свої думки і поведінку в догоду присутніх. Тому постійний сегмент групи повинен задавати загальний напрямок роботи, а змінний – забезпечити гнучкість мислення та ідейне різноманіття.
— Почніть з індивідуальною попередньої підготовки
Люди працюють краще, коли у них є час провести домашню роботу і підготувати заздалегідь ряд ідей для обговорення. Таким чином можна забезпечити озвучення всіх заготовлених ідей незалежно від трендів або формату. Ваше завдання – перетворити процес мозкового штурму в конструктивне обговорення ідей, розвинути потенціал, здавалося б, незначної думки, або навпаки загасити надто палкі, але складні до реалізації з-за їх масштабів ідеї.
— Не змішуйте процес генерації ідей з їх критичної оцінки
Ефективні дебати стимулюють творчість. Але завжди потрібно стежити за тим, щоб процес обговорення ідей не було зведено виключно до критики цих ідей. Розглядаючи позитивні та негативні сторони того чи іншого речення, прагніть не просто до схвалення або несхвалення ідеї як такої, а до народження нової продуктивної ідеї допомогою об’єднання або укрупнення окремих частин різних висловлювань.
— Підсильте знання з актуальних питань та поточним тенденціям
Новітні практики і тенденції мають неоціненне значення для мозкових штурмів. Сучасний погляд на висловлювання, може повністю змінити хід розвитку ідеї і привести до несподіваних результатів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.