Home / Поради / Чи може боржник подати до суду на розірвання кредитного договору

Чи може боржник подати до суду на розірвання кредитного договору

 
 Может ли должник подать в суд на расторжение кредитного договора

Все частіше боржників за кредитом цікавить питання про судовому рішенні питання по утворилася кредитної заборгованості. Ми вже говорили про те, чому банки не поспішають подавати на боржника в суд. А ось чи може сам боржник зробити перший крок до початку судового процесу?

Для початку давайте визначимося, в якому випадку суд для боржника буде вигідний. По-перше, кожен кредитний боржник сподівається на те, що в суді йому зможуть знизити процентну ставку, скасувати нараховані банком штрафи та пені, а також боржник сподівається отримати в суді розстрочку чи відстрочку платежу. Для того, щоб скористатися всіма описаними привілеями, необхідно домогтися того, щоб суд розірвав договір між боржником і банком, але для цього необхідно надати в суд вагомі підстави, передбачені законом.

Отже, на підставі статті 450 ГК України, 2. На вимогу однієї із сторін договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду лише:
1) при істотному порушенні договору іншою стороною;
2) в інших випадках, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Істотним визнається порушення договору однією зі сторін, яке тягне для іншої сторони така шкода, що вона значною мірою позбавляється того, на що була вправі розраховувати при укладенні договору.
3. У разі односторонньої відмови від виконання договору повністю або частково, коли така відмова допускається законом або угодою сторін, договір вважається відповідно розірваним або зміненим.

Це означає, що якщо кредитним договором не передбачена можливість відмови від виконання договору в односторонньому порядку позичальником, то підставою для звернення до суду може з’явитися лише факт істотного порушення договору з боку банку. Але ж банк вже виконав свої зобов’язання, надавши боржнику грошові кошти, отже і це підстава не годиться для судового позову.

Ще одна стаття в Цивільному Кодексі України описує підставу для одностороннього розірвання договору: ст. 451 ГК України – 1. Істотна зміна обставин, з яких сторони виходили при укладенні договору, є підставою для його зміни або розірвання, якщо інше не передбачено договором або не випливає з його істоти.
Зміна обставин визнається істотною, коли вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це розумно передбачити, договір взагалі не був би ними укладений або був би укладений на значно відрізняються умовах.
2. Якщо сторони не досягли угоди про приведення договору у відповідність з істотно зміненими обставинами або про його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, передбачених пунктом 4 цієї статті, змінений судом на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що такої зміни обставин не відбудеться;
2) зміна обставин викликано причинами, які зацікавлена сторона не могла подолати після їх виникнення при тому ступені турботливості та обачності, яка від неї була потрібна за характером договору та умовами обороту;
3) виконання договору без зміни його умов настільки порушило б відповідне договору співвідношення майнових інтересів сторін і спричинило б для зацікавленої сторони такий збиток, що вона в значній мірі втратила б того, на що була вправі розраховувати при укладенні договору;
4) із звичаїв ділового обороту чи істоти договору не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
3. При розірванні договору внаслідок істотно змінилися обставин суд на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору, виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв’язку з виконанням цього договору.
4. Зміна договору у зв’язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на змінених судом умовах.

На підставі даної статті можна було б порахувати вагомою підставою для звернення до суду та розірвання договору з банком склалося важке матеріальне становище, в результаті якого боржник не може сплачувати борги, однак ця причина невиплати боргу є суб’єктивним фактором, а не об’єктивним і навряд чи буде прийнята судом як вагомий привід для розірвання договору.

Виходячи з вищевикладеного, можна зробити висновок про те, що звернення боржника до суду не має для нього ніяких перспектив. Суд не прийме сторону боржника, не припинить договірні зобов’язання перед банком і не скасує ніякі штрафи та інші нарахування. А тому, вигідніше всього боржника чекати того моменту, коли банк сам звернеться до суду про стягнення заборгованості. Тільки не забувайте про те, що звернення в банк буде вигідно для Вас лише в тому випадку, якщо банк звернеться до суду з позовною заявою, а ось судовий наказ про стягнення боргу, для боржника вкрай не вигідний, майте це на увазі і будьте готові до відповідних заходів. Ознайомтеся також, як бути, якщо суд виніс заочне рішення по кредитній заборгованості.

 

Ну а для тих позичальників, які боржниками ще не стали, але виявили порушення умов договору з боку банку, можливість розірвати кредитний договір існує. Читайте докладніше про те, як розірвати кредитний договір з банком.

 

Автор: Ірина Кудряшова, спеціально для сайту spasfinans.ru. При копіюванні активне посилання на дану сторінку обов’язкова.

Якщо ця стаття Вам допомогла, будь ласка, поділіться посиланням в соц.мережах, щоб більше людей змогли прийти на наш сайт і дізнатися про законні права боржників за кредитом.

 

Оціните статтю:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1-а оцінка! Середнє: 1,00 з 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.

Яка сума кредиту Вам потрібна?
Виберіть сумму: до 1000 грн
до 3000 грн
до 5 000 грн
до 10 000 грн
до 30 000 грн
до 50 000 грн
до 75 000 грн


Отримати гроші безкоштовно