Бізнес-ідея: Міні-цех по вялению риби.

Стартовий капітал – 500 тис. грн.
Прибуток в місяць – від 60 тис. грн.
Термін окупності – 4-8 міс.
Бізнес по переробці риби є одним з найбільш вигідних напрямків роботи в харчовій промисловості. Особливо це актуально тепер, так як навіть у часи економічної кризи ця галузь найменше страждає від коливань ринку.
Вона відрізняється відносною стабільністю (звичайно, і такий бізнес залежить від ринкових умов, але в меншій мірі, ніж харчове виробництво в цілому), а також стійким попитом, який мало залежить від сезону та економічної ситуації в країні.
Базова інформація.
Існує маса аргументів на користь того, що відкриття цеху в’ялення риби – це вдала інвестиція коштів. Нижче ми наведемо головні з них:
1) Попит на дану продукцію залишається високим навіть у найскладніші часи;
2) Виробництво в’яленої риби не вимагає ні надсучасного обладнання, ні якихось особливих знань і навичок;
3) Рентабельність подібних фірм досить висока. У середньому вона становить від 20 до 40 %.
Та інші. Словом – цей бізнес вигідний. Залишається питання – що ж потрібно зробити, щоб його побудувати, і «у скільки це виллється» підприємцю?
Приміщення.
Закони України свідчать, що виробничі споруди всіх підприємств, зайнятих у сфері переробки харчових продуктів, повинні:
1) Знаходиться на відстані 300 метрів і більше від житлових споруд і промислових об’єктів;
2) Мати площа приміщення дорівнює 100 квадратних метрів або більше;
3) Бути обладнаними системами опалення, каналізації і вентиляції, кондиціонерами, бактерицидними лампами і машиною для миття тари.
Також у приміщенні цеху для в’ялення риби повинен бути санвузол, роздягальні для персоналу і водопровід, забезпечує доступ до гарячій і холодній воді. Як бачите суворі вимоги. Ми рекомендуємо вам при можливості орендувати приміщення, в якому раніше розташовувався пищеперерабатывающее виробництво. Якщо ж така відсутня, потрібно наймати ремонтну бригаду і обладнати вподобане приміщення власноруч.
У середньому, вартість оренди невеликого (площею 100-120 квадратних метрів) виробничого приміщення становить від 20 000 до 50 000 тис. грнлів на місяць. В даному випадку ціна варіюється в залежності від:
1) Регіону, в якому розташована споруда;
2) Стану приміщення;
3) Жадібності орендодавця.
Важливо – у разі, якщо ви знайшли приміщення, яке вас влаштовує, укладіть з його власником довгостроковий контракт. В іншому випадку власник будівлі може підвищити вартість оренди відразу ж після того, як ваш бізнес почне приносити непоганий прибуток.
Обладнання.
Для відкриття цеху в’ялення риби необхідно придбати:
1) Холодильні камери. Також можна використовувати деякі моделі рефрижераторів;
2) Кілька великих резервуарів для розморожування, соління і очищення риби;
3) Стіл (бажано кілька) для оброблення сировини;
4) Ножі, дошки та інший дрібний інструмент;
5) Коптильні і мляво-сушильні камери;
6) Слейсер для рівного нарізки готової продукції;
7) Ваги;
8) Пакувальне обладнання;
9) Пристрої для очищення риби від кісток, шкіри і т. д.;
10) Рукавички, фартухи та інші засоби особистої безпеки персоналу.
Важливо – далеко не все з вищеперерахованого потрібно купувати відразу. Наприклад, в перший час рибу можна очищати і вручну.
Сировина.
Для в’ялення використовують такі види риб:
1) Тарань;
2) Синець;
3) Шемая;
4) Рибець;
5) Лящ;
6) Судак;
7) Чехоня.
Та інші жирні і напівжирні мешканці водних просторів. Свіжу або заморожену рибу слід купувати лише у надійних постачальників. При цьому кожну партію сировини повинен перевірити технолог, що числиться в штаті цеху або найнятий на стороні.
Персонал.
У першу чергу потрібно найняти хоча б двох фахівців, що мають досвід в даній сфері харчової промисловості. Також необхідно взяти на роботу хорошого прибиральника, здатного тримати будинок в ідеальній чистоті (інакше ваша компанія може бути закрита в результаті рейду СЕС). По мірі розширення підприємства вам потрібно буде подумати про найманні додаткових працівників, бухгалтера, юриста і технолога.
Юридичний аспект.
Для того, щоб відкрити цех в’ялення риби необхідно отримати дозвіл від таких інстанцій:
1) Пожежної служби;
2) Ростехнагляду;
3) Росприроднагляду;
4) Ветеринарної служби.
Технологія переробки риби.
Переробка риби – досить складний з технологічної точки зору процес, який здійснюється в кілька етапів. Кожен з них вимагає наявності спеціального обладнання і досвідчених фахівців. Звичайно, зараз можна знайти велику кількість сучасного обладнання і опис нових способів обробки риби. Але для маленького цеху це пов’язане з непосильними витратами. Крім того, найбільш популярний і серед виробників, і серед споживачів класичний варіант обробки та переробки риби.
Спрощено технологічну схему можна представити наступним чином: спочатку риба в свіжому або замороженому вигляді передається в рыбоприемный цех, а потім в камери зберігання. Закуповують сировину в оптових компаній з обов’язковою перевіркою якості кожної партії риби при прийманні товару. Цим займається кваліфікований технолог, який повинен вміти правильно визначати, коли риба була виловлена і як давно вона зберігається.
Перед початком будь-якого виробництва сировина проходить попередню обробку: рибу сортують за вагою та розміром, відмивають від слизу і обробляють. Частина риби вже на цьому етапі може бути розфасована і реалізована як напівфабрикат, а частина направляється на подальшу переробку.
Розглянемо більш докладно технологію в’ялення риби.
В’ялення являє собою процес повільного зневоднення попередньо просоленої риби в природному або штучному середовищі. В результаті цього відбуваються складні біохімічні процеси. Смакові якості та зовнішній вигляд продукту змінюється, і його можна вживати в їжу без додаткової кулінарної обробки. Для в’ялення підходить практично будь-яка риба, але кращим сировина для такої переробки є напівжирні і жирні риби.
Вони не тільки смачніше, але й більш вигідні у виробництві, так як відсоток маси в процесі їх приготування набагато нижче, ніж при переробці менше жирних риб. Співвідношення білка і жиру в м’ясі риби для в’ялення має становити не менше 0,8. Якщо у сировині міститься менше жиру, то таку рибу краще використовувати для сушіння.
Існує кілька видів рибних напівфабрикатів для в’ялення: необроблена, непатрана обезголовлена, потрошена з головою, забреная (з віддаленими зябрами), пласт обезголовлений, пласт з головою, полупласт, спинку-баличок, боковник. Вид обробки залежить від розміру риби. Приміром, необробленої або з віддаленими зябрами можна в’ялити невелику рибу – воблу, плотву, язя, скумбрію, ставриду, червоноперку, оселедець, окуня і т. д. А от великих риб завжди роздягають.
На наступному етапі рибу солять сухим або змішаним засолом до вмісту солі не менше 6 % в товщі м’яса. На це може піти близько тижня. Потім риба вимочується, що дозволяє уникнути появи на поверхні готового продукту так званого ропа – соляного нальоту. В залежності від розміру вимочуванних шматків рибу можуть тримати в чистій воді або слабкому розчині тузлука протягом кількох годин.
Підготовлену таким чином рибу нанизують на металеві прутки з відстанню між тушками 5-6 см. При цьому спинки риб повинні бути спрямовані в одну сторону. Для промислового виробництва рибу в’ялять з допомогою спеціальних вялочно-сушильних камер. На відміну від сушіння при вялении під дією власних ферментів і кисню в м’ясі риби відбувається гідролітичні розпад складних речовин, в результаті чого воно стає готовим до вживання і набуває характерний смак і аромат. Готовий продукт повинен мати щільне, але м’яке м’ясо і смак без ознак сирості. Вміст вологи в в’яленої риби не повинна перевищувати 45-50 %, а солі – до 14 %. Сушена риба містить близько 10 % вологи.
Відходи після переробки риби також переробляються в кормовій фарш і рибне борошно. Їх реалізація дозволяє збільшити рентабельність цеху.
Все що потрібно для їх виробництва – дробильне пристрій і відходи (кістки, голови, шкіра тощо).
Реклама.
Описуваний нами бізнес практично не потребує маркетингу. Основна виручка йде його власнику з оптового продажу товару всього декільком особам.
Перспективи розвитку.
Існують два шляхи модернізації даного бізнесу:
1) Інтенсивний – закупівля нового обладнання, що дозволяє знизити витрати. Поліпшення якості продукції (що призводить до її подорожчання), збільшення асортименту товарів;
2) Екстенсивний –збільшення обсягів виробництва, відкриття нових цехів і розширення старих.
Витрати.
1) Обладнання – від 400 тисяч грнлів;
2) Оренда – від 20 до 50 тис. грнлів;
3) Купівля сировини – від 50 до 200 тис. грнлів;
4) Зарплати персоналу – від 30 тис. грнлів;
5) Податки та непередбачені витрати – залежно від конкретної ситуації.
Доходи.
Зазвичай ціна на продукцію, що виготовляється цехом продукцію формується за наступним принципом: собівартість товару + 30-50 % націнка. Прибуток невеликого підприємства, що спеціалізується на вялении риби, становить як мінімум 60 тис. грнлів. Але лише в тому випадку, якщо:
1) Вдалося реалізувати хоча б 90 % виготовленої продукції;
2) У підприємця не виникло жодних проблем з держ. службами;
3) Процес виробництва в’яленої риби і її зберігання відповідає всім нормам галузі.
У середньому, хороший цех по вялению риби окупає себе протягом 4-8 місяців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.