Бізнес-ідея: Коптильний цех

Коптильний цех – бізнес, який має рентабельність понад 50%. Особливою популярністю користується продукція невеликих цехів, тому що вони виробляють продукцію виключно зі свіжої сировини. Їх прямі конкуренти – великі підприємства по переробці м’яса, зазвичай використовують сировину, у якого закінчується термін реалізації. Це впливає на смакові якості товару і, відповідно, на попит. Як правило, коптильний міні-цех починає свою діяльність з м’яса птиці. Його простіше переробляти, тому на ньому можна освоїти всі тонкощі технології виробництва. Але навіть на птаху можна пропонувати широкий асортимент продукції. Це копчені філе, крильця, стегна, стегна і цілі тушки.
Вивчення стану ринку
Будьте готові до того, що відкрити міні-цех доведеться в умовах високої конкуренції. Тому перш ніж реєструвати підприємство, вивчіть роботу всіх великих і дрібних підприємств не тільки вашого району, а й сусідніх областей. У кожного з учасників ринку свої канали збуту. Так, велике виробництво зазвичай збуває свою продукцію торгівельних мереж, супермаркетів або реалізує через власні фірмові магазини. Невеликі компанії орендують місця на ринках або продають вироби невеличких магазинчиках в спальних районах міста. Підприємства середнього розміру можуть використовувати всі ці варіанти.
Аналізуючи конкурентів, треба вивчити асортимент продукції, її якість і рівень цін, за якими вона збувається. Виходячи з цього можна визначити, на що конкретно може виграти ваш міні-цех у конкурентній боротьбі. Найголовніше ваша перевага – можна відкрити цех з найменшими витратами. Вам не знадобиться великий штат співробітників і велике дороге обладнання.
Оформлення бізнесу
Щоб відкрити міні-цех, необхідно зареєструватися як фізична особа-підприємець, або юридична. Яку конкретно форму обрати, залежить від масштабів, на який розрахований ваш бізнес. Якщо ви плануєте невелике виробництво, продукція якого буде здійснюватися на ринках або в невеликих магазинах, можна оформлятися як індивідуальний підприємець. Це займе не більше п’яти робочих днів і всього 800 крб. держмита.
Якщо ж ви відразу орієнтуєтеся на великі поставки, бажано зареєструвати юридичну особу. Зверніть увагу, для того, щоб бізнес працював легально і за всіма правилами, потрібно мати відповідні дозволи від СЕС та інших інстанцій. Так, при оптових закупівлях сировини, обов’язково треба брати у постачальників ветеринарне свідоцтво та сертифікат на кожну партію м’яса. Готова продукція теж повинна сертифікуватися. Всього організація виробничого підприємства займе не більш 15 днів:
Етап Період підготовки (день)
Вибір сировини 1
Вибір асортименту 2
Обладнання приміщення 5
Отримання дозвільної
документації від СЕС 3
Підбір співробітників 3
Пробна закупівля сировини 1
Пошук приміщення
Оскільки бізнес з нуля – доволі ризикована справа, не варто відразу придбавати приміщення у власність, якщо у вас немає свого. Для початку можна орендувати необхідні площі і тільки якщо бізнес почне розвиватися, купувати приміщення. Зазвичай в цьому випадку підприємці вже готові розширити виробництво. У разі оренди приміщення бізнес-план повинен передбачити підписання відповідного договору. У ньому повинні бути передбачені такі положення:
— термін оренди з зазначенням року, місяця і дня початку та закінчення договору; обов’язки орендодавця;
— обов’язки та права орендаря;
— терміни і сума розрахунку за оренду;
— терміни і сума розрахунку експлуатаційних платежів;
— умови закінчення і розірвання договору.
Важливо врахувати в договорі всі нюанси взаємовідносин, так як у випадку конфлікту швидко з’їхати з приміщення не вийде через габаритного обладнання.
Зонування приміщення
Навіть міні-виробництво повинно бути розділене на кілька окремих кімнат, де буде відбуватися кожен етап виробництва. У відповідності з технологічними процесами план приміщення повинен передбачити такі зони:
— розморожування сировини;
— оброблення сировини;
— власне виробництва;
— пакування готової продукції;
— холодильного складу для зберігання продукції;
— обробки тари; її сушіння та зберігання;
— зберігання витратних матеріалів;
— зберігання пакувальних та інших матеріалів.
Вимоги до приміщення
Особливих вимог до місця розташування цеху немає, тому можна вибирати на основі цінової політики орендодавців. Але бажано, щоб він знаходився недалеко від передбачуваних місць збуту продукції – це дозволить істотно заощадити на логістичних витратах. Правда, є одна вимога – цех повинен розташовуватися не ближче 300 метрів до житлових будівель. Мінімальна його площа – 100 кв. м. Температура в приміщенні повинна бути 16-20 оС. Інше питання – вимоги до приміщення з боку дозвільних інстанцій.
Краще всього обладнати міні-цех на базі колишніх їдалень, оскільки вони вже побудовані відповідно до норм СЕС для виробництва харчових продуктів:
— холодне та гаряче водопостачання;
— вентиляція;
— каналізаційні стоки;
— система миття тари;
— уловлювачі диму; кондиціонер;
— опалення.
Крім цього, в цеху на півтора метра від підлоги стіни повинні бути викладені кахлем, а вище до стелі пофарбовані олійною фарбою. На підлозі теж повинен лежати кахель, а на стелі або стінах висіти бактерицидні лампи. В радіусі п’яти метрів від основного обладнання повинен знаходитись протипожежний щит. На ньому треба закріпити порошковий і пінний вогнегасник.
Коротко про технології Бізнес багато в чому залежить від якості використовуваної сировини. Тому важливо знайти хороших постачальників. Для початку рекомендується закупити невелику пробну партію товару і протестувати її на:
— розмірність м’яса;
— відсоток браку;
— якість.
Закуповується отсортированное за типом сировину в пластмасових ящиках, в супроводі всієї необхідної документації, підписаній директором фірми-постачальника. Обов’язково звертайте увагу на сировину при прийомі. Потім план виробництва передбачає миття сировини. Одночасно готується розсіл для подальшої обробки, який заливається в ін’єктор. Після миття сировину розвішується на гачках спеціальної коптильної рами, яка поміщається в коптильну камеру. Саме копчення проводиться з використанням букової чи ялівцевим тріски – приблизно 1,5 кг на 100 кг м’яса. По завершенні копчення готова продукція упаковується та відправляється у рефрижератор, на склад або ж на реалізацію.
Основне обладнання коптильного цеху
В першу чергу бізнес-план міні-виробництва повинен передбачити покупку коптильної камери. Як правило, невелике виробництво починають з виготовлення 250-300 кг на добу, поступово розширюючись до 8-10 тонн. В останньому випадку набувається лінія виробництва, що складається з декількох установок. На ринку представлено безліч виробників в різних цінових категоріях, тому обладнання можна вибрати на будь-який бюджет. При розрахунку виробництва треба орієнтуватися на те, що невеликої потужності обладнання 100 кг м’яса коптить не менше півтора годин. Такі коптильні важать до 120 кг і споживають 0,6 кВт/год. Зверніть увагу на те, що електромережу в приміщенні повинна стояти промислова.
В цілому бізнес-план виробництва повинен передбачити закупівлю такого обладнання:
— Коптильна — 136 000 грн.
— Ємності для засолу 8000 грн.
— Коптильні кліті (велика і дрібна риба) 4 600 грн.
— Шампура для дрібної риби 1 (комплект) 6 250 грн.
— Візок для клітей 4 900 грн.
— Рефрижератор (20 кубів) 60 000 грн.
— Ваги 3 200 грн.
— Підлогові ваги 7 950 грн.
Додаткове обладнання та матеріали:
Обов’язково треба включити до бізнес-план закупівлю додаткового обладнання:
— мийні ванни для кожного типу сировини;
— стелажі для розморожування;
— обробний стіл;
— ємності для розсолу;
— гачки для м’яса з нержавіючої сталі;
— ножі;
— вакуумно-пакувальне устаткування;
— взуття і фартухи для персоналу на щоденну зміну.
Копчення відбувається за рахунок диму, джерелом якого, як вже говорилося, є тріска. Її оптимальний витрата – 1 м/год.
Співробітники підприємства
Вважається, що коптильное справу можна реалізовувати у форматі сімейного бізнесу. Тому рік-два штатний план можна не формувати, залучаючи до роботи членів сім’ї. Для цеху достатньо двох-трьох працівників, які будуть зайняті безпосередньо виробництвом. Також вам знадобиться бухгалтер, якого можна не брати в штат, а звертатися до нього у звітні періоди. Також одна людина повинен займатися пошуком постачальників і каналів збуту продукції. Він же може виконувати функції доставки сировини і товару.
Фінансова сторона питання
План витрат у першу чергу буде складатися з оренди приміщення під виробництво. Розмір оренди залежить від міста та його району. В середньому за квадратний метр треба заплатити не менше 300 крб. Ще приблизно 10 тис. грн. треба виділити на оренду автомобіля, але остаточна ціна теж залежить від марки і ступеня його амортизації.
Суттєва стаття витрат, яку містить фінансовий план – закупівля обладнання. Заощадити можна, якщо купити старі установки. Це обійдеться приблизно в 300 тис. грн. Ще 200 тис. піде на закупівлю сировини, комунальних послуг, витратних матеріалів. За розрахунками фахівців, план доходу коптильного цеху на день складатиме близько 115% від вартості придбаної сировини. Але щоб вийти на хороший дохід, важливо налагодити канали збуту продукції. Найчастіше товар збувають в невеликі магазини міста і на оптові продуктові бази. Варто звернути увагу на заклади громадського харчування. В їх меню часто присутні страви з копченого м’яса і риби, або ж сам продукт, як самостійне блюдо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.