Частный займ от частной организации кредит до 50 000 грн. без отказов Круглосуточно 24/7 Вся Украина 100% Отправьте заявку онлайн прямо сейчас за 30 секунд бесплатно!

Введіть сумму:

Отримали кредит, ставте лайк!
Home / Бізнес / 10 золотих правил для стартапів і початківців підприємців

10 золотих правил для стартапів і початківців підприємців

1. Зрозумійте, яку проблему вирішуєте, і протестуйте ідею
Заяви «мені особисто подобається ідея» не переконають інвесторів. Необхідно провести первинне маркетингове дослідження — потрібен кому-то ваш продукт. З новими технологіями це можна зробити просто і без великих витрат — через сервіс SurveyMonkey, наприклад, де базовий аккаунт безкоштовний, або Google Docs. Зворотну реакцію можна швидко отримати, просто запустивши опитування через соцмережі друзям і знайомим. Коли ми робили соціальний проект в Сколково, зібрали близько 500 відповідей абсолютно безкоштовно.
Але в той же час не завжди треба довіряти покупцям. Особливо, якщо виходиш з принципово новим продуктом і створюєш ринкову нішу з нуля. Коли Генрі Форд питав людей, що їм потрібно, всі хотіли всього лише більш швидку коня. Так що не треба довіряти опитуванням на 100% — можливо, люди поки що не до кінця розуміють, у чому полягає ваша пропозиція.
2. Намалюйте конкретного клієнта
Під час мого навчання в бізнес-школі Сколково ми зустрічалися в Бостоні з іменитими венчурними капіталістами. Хтось із них дав дуже цікава порада — намалювати умовного людини, який користується твоєю продукцією. Не «25-35 років», а конкретного «Васю»: йому 27 років, він одягається так, любить таку музику і т. д. Деталізований портрет конкретного споживача допомагає краще зрозуміти цільову аудиторію вашого продукту.
3. Добре розберіться в ринку і конкурентів
Коли ми почали в рамках конкурсу стартапів Forbes допомагати проекту «Молочна кухня», виявилося, що творець проекту Ольга Ошуркова спочатку переоцінила ринок майже в два рази. Вона відразу погодилася з нашими аргументами: коли ми вважаємо потенційних споживачів комплекту для змішування молочної суміші, потрібно розуміти, що нас цікавить не загальна кількість новонароджених в країні, а тільки ті батьки, хто платоспроможний, активний, часто годує дитину поза домом.
А конкурентів потрібно мати на увазі не тільки прямих. Наприклад, коли я працював в компанії Tetra Pak (виробництво картонної асептичної упаковки), ми вважали своїми конкурентами та виробників пластикових пляшок — у них теж розливають молоко і соки.
Завжди не зайвим поговорити з експертами — люди часто готові ділитися експертизою абсолютно безкоштовно, знайти експертів можна на профільних конференціях, конкурсах. Часто людям в голову не приходить, що якийсь ринок можуть відмінно знати банкіри, які готували облігаційні позики або IPO для компаній цієї сфери.
4. Фінансова модель
Дуже важливо зробити її правильно. Перше, що цікавить інвестора — на який рік планується окупність вкладень. В оцінці ринку треба бути як можна більш консервативним. Добре ставити амбітні завдання, інакше немає стимулу рухатися вперед, але не варто сильно відриватися від реальності. Часто стартапи забувають включати в свою модель якусь частину витрат — податки, наприклад, відсотки за кредитами, інфляцію.
Розраховувати модель має сенс максимум на три роки — перший рік буде порахований ретельніше, цифри по двом іншим можуть змінюватися в залежності від надходження нових даних.
Деякі стартапи в презентаціях роблять розрахунки внутрішньої норми прибутковості (IRR), але у випадку з новим бізнесом від цього показника мало користі. Можна взяти приклад з проектом у сфері нерухомості — є невелика ділянка землі, де можна зробити бізнес-центр, вклавши, скажімо, $40 млн, а можна закатати в асфальт та зробити парковку ($50 000). Якщо проект націлений на подальшу продаж, бізнес-центр можна буде продати за $48 млн — це прибутковість 20%, а паркування — за $100 000, вийде прибутковість 100%. Судячи з відносним цифр, виходить, що краще вкласти у парковку. Ось тільки масштаб проекту взагалі не береться до уваги — за парковку ми отримаємо $50 000, а за бізнес-центр — $8 млн. Не враховуються і грошові потоки у часі — може бути, краще буде не продати побудоване, а здавати в оренду. У цьому сенсі найбільше підходить метод розрахунку чистої приведеної вартості (NPV ).
Втім, якщо до інвестору приходить стартап, де засновники чітко уявляють, як і за рахунок чого буде зростати бізнес, від них можуть і не вимагати всіх цих складних розрахунків.
5.Презентація
В Америці стартаперів спеціально тренують, щоб вони могли розповісти свою ідею за 30 секунд (так звана «презентація в ліфті» — elevator’s pitch). Треба заздалегідь підготувати опис всього проекту тривалість максимум півхвилини: у чому суть, яку проблему вирішує, що хочуть від інвестора. Все повинно бути чітко сформульовано і «укладено» в голові. Раптом на якійсь конференції ви зустрінете (або зловите в ліфті, де йому буде нікуди бігти) потенційного інвестора — треба встигнути зачепити його проектом, щоб він призначив наступну зустріч.
6. Рекомендаційні листи
Корисно перед походом до інвесторів заручитися листами від потенційних клієнтів і покупців: нехай підтвердять, що даний продукт або послуга їм цікаві. Це не зобов’язання купити у вас щось, але на інвесторів справляє гарне враження. Подвійна користь: заодно поспілкуєтеся з потенційними клієнтами і отримаєте зворотний зв’язок.
7. Можливість масштабувати ідею
Продати першу партію нового продукту часто можна без особливих проблем, але варто задуматися: а що далі? Чи можу я продати другу партію, третю і т. д.? Треба заздалегідь думати, чого не вистачає ідеї, щоб стати бізнесом надовго.
8. Вибір інвестора
Часто люди, що створили якусь технологію і володіють патентами, не можуть визначитися, який інвестор їм потрібен. Зазвичай вони хочуть, щоб він вклав гроші, і контактами допомагав, але при цьому не втручався в управління проектом. Так не буває — необхідно визначитися для себе, з яким типом інвестора вам комфортніше — «сплячим», який вклав гроші і ні в що не втручається, або активним, який, навпаки, прагне у всьому розібратися і особисто взяти участь.
9. Будьте впевнені в собі
Очі повинні горіти — інвестори віддадуть перевагу сильній команді, навіть якщо ідея не надто інноваційна або бізнес-план недостатньо опрацьований, та ж команда може на цьому досвіді створити щось інше, краще.
Не треба боятися говорити немає і відмовлятися від якихось ідей або напрямів, наприклад, «Кнопка життя» за час конкурсу Forbes кілька разів коректувала плани, прислухаючись до реакції ринку.
Ще одне спостереження: стартапи, де один засновник, часто досягають менше, ніж ті, де їх кілька. У різних людей — різні компетенції, вони підживлюють один одного енергетикою, в мозковому штурмі ідеї краще відшліфовуються. Зворотна ситуація — коли акціонерів занадто багато і всі претендують на те, щоб приймати рішення.
10. Не бійтеся помилок
У України люди рідко і неохоче говорять про свої помилки, побоюючись виглядати «невдахами». Насправді, помилки-це плюс, а не мінус: тільки збагатившись досвідом провалів і невдач, можна зробити щось дійсно вартісне. В США прийнято в презентаціях вказувати не тільки успішні проекти, а й ті, що провалилися. Мені здається, це правильно — таким чином підприємець демонструє, як проаналізував промахи і помилки більше не повторить.

Оціните статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Вирішіть приклад: * Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.

Замовити грошi >